L-arginina jest aminokwasem egzogennym, co oznacza, że organizm nie jest w stanie go samodzielnie syntetyzować i musi być dostarczany z zewnątrz, poprzez dietę lub suplementy. L-arginina pełni wiele istotnych funkcji w organizmie, ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne, a także wpływa na rozwój i funkcjonowanie mięśni, układu odpornościowego, krążenia krwi, układu nerwowego i wiele innych procesów.
L-arginina jest prekursorem tlenku azotu (NO), który pełni kluczową rolę w regulacji napięcia naczyń krwionośnych. Działa na śródbłonek naczyń krwionośnych, prowadząc do ich rozszerzenia (rozkurcz), co z kolei zwiększa przepływ krwi i obniża ciśnienie tętnicze. L-arginina może mieć korzystny wpływ na funkcję naczyń krwionośnych i układu sercowo-naczyniowego.
Ponadto, L-arginina jest zaangażowana w syntezę białek, produkcję kreatyny, metabolizm amoniaku, a także wpływa na produkcję hormonów, takich jak insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF-1), który odgrywa rolę w rozwoju mięśni.
Istnieje wiele badań naukowych, które potwierdzają korzyści zdrowotne wynikające z suplementacji L-argininy.
Korzyści przyjmowania L-argininy dla sportowców zostały potwierdzone w wielu badaniach naukowych. Oto kilka przykładów:
Przyjmowanie L-argininy zależy od konkretnego sportowca, jego celów treningowych i indywidualnych potrzeb. Poniżej przedstawiam kilka ogólnych wskazówek:
Referencje: